wtorek, 19 lipca 2016

Najmniejszy kostium kąpielowy


Za oknem może bardziej listopad niż koniec lipca. Jednak na poprawę humoru postanowiłam zabrać Was w słoneczny i wakacyjny klimat. Przedstawię krótką historię bikini. Części garderoby, która w okresie lipiec-sierpień jest najczęściej używana.
Micheline Bernardini i bikini 1946
Powstanie bikini przypisuje się dwóm projektantom, byli o Louis Reard i Jacques Heim.
Jacques Heim swoją wersje nazwał "Atom", a Louis Reard "Bikini" - nazwa pochodzi od atoli na Pacyfiku i to ona powszechnie się przyjęła.
W lipcu 1946 roku Reard do zaprezentowania swojego projektu zatrudnił striptizerkę Micheline Bernardini, gdyż modelki odmówiły założenia tego skąpego stroju kąpielowego.
Jednak nie trzeba było zbyt długo czekać, aż młode Francuzki z dumą nosiły bikini udekorowane kwiatami lub motywami zwierzęcymi. Amerykanki co do tego były bardziej ostrożne. W USA dwuczęściowy strój kąpielowy przyjął się dopiero w latach 60-tych. Przez pewien czas noszenie owego stroju było stanowczo zakazane. Budził on skojarzenia seksualne. Porównywano go do ramy, która podkreśla wszystkie strefy erogenne.
Młode gwiazdy kina z radością i dumą prezentowały swoje piękne kształty w bikini. Zaczęły pojawiać się w nim na okładkach magazynów, na imprezach czy w filmach.
Louis Reard reklamował swój projekt jako "mniejsze niż najmniejszy kostium kąpielowy". Jednak w latach 70-tych bikini się jeszcze skurczyło i mogło bardziej gorszyć, niż projekt Rearda. Składało się ono z czterech trójkątów związanych sznurkiem. Z czasem ludzkość przyzwyczaiła się do tego stroju i nagość nikogo już nie dziwiła. Zostało przyjęte jako obowiązkowa część garderoby na plażę. Dziś bikini noszą wszystkie pokolenia kobiet, od babci po wnuczki. A w sklepach znajdziemy przeróżne wariacje na temat dwuczęściowego stroju kąpielowego ...

Ursula Andress w filmie "Doktor No" z 1962

Raquel Welch w filmie "Milion lat przed naszą erą", 1966

Jessica Alba w filmie "Błękitna Głębia", 2005

Beyonce w kampanii reklamowej H&M, 2013

Calzedonia wiosna/lato 2016 

Jak Wam się podoba post? Myślicie, że bikini dużo się zmieniło od 1946 roku?
Piszcie w komentarzach co sądzicie, inspirujcie się i do zobaczenia.
Marzka

1 komentarz:

  1. Coś tam się pozmieniało, ale w ilości materiału to niekoniecznie ;)

    OdpowiedzUsuń