środa, 27 stycznia 2016

Historia mody cz. 2


Kolejne wielkie rewolucje w modzie zaczęły się w latach 60-tych, ale ich początek miał miejsce w drugiej dekadzie lat 50-tych. Dekadzie, w której modę dyktowało paryskie haute cuture. Jednak kiedy młodzież zaczęła narzucać trendy, wielcy krawcy poddawali się nowym nurtom albo wypadali z interesu. Od lat 60-tych moda stała się bardziej dostępna. Powstawały kolekcje pret-a-porte i moda taka, jaką mamy dzisiaj. Kiedy przeżywała swój rozkwit, razem z nią rozwijały się również gospodarka, media, muzyka, teatr czy film. Jednak wracając do tematu to pierwszą rewolucją, jaka miała miejsce była mini spódniczka.  Dziewczyny zaczęły odsłaniać i pokazywać nogi, a jeszcze kilka lat wcześniej ich babki i prababki chodziły w długich sukniach i gorsetach. Mary Quant, to ona zaprojektowała te króciutką część dolnej garderoby.  Modne są fasony trapezowe, geometryczne i wyraziste kolory. Panuje era kosmiczna. Projektanci  inspirują się i tworzą suknie naszywane pajetami z tworzyw sztucznych i ubiory uniseks.
Mary Quant
W drugiej dekadzie lat 60-tych Yves Saint Laurent projektuje damski smoking i tym samym przypieczętowuje zmiany obyczajowe, a kobieta staje się silna i odważna. W tym samym czasie narodził się ruch hippisowski. Powstał on na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Dzieci kwiatów, bo tak są nazywani wyznają filozofię "Peace of love". Ich ubiór charakteryzuje się luźnymi fasonami, przewiewnymi tkaninami, które są często farbowane i zdobione haftami i szydełkowymi dekoracjami. Noszą frędzle, długie włosy, okrągłe okulary i dzwony. Czas Dzieci kwiatów trwa do lat 70-tych, gdzie swoje trumfy przeżywa dżins. Kiedyś był noszony przez robotników, ale dzięki popularności wśród gwiazd filmów i muzyki trafił do szaf nastolatków  na całym świecie.
Hipisi 
Również w tej dekadzie narodziła się inna subkultura, a mianowicie punk. Przeciwieństwo ruchu hipisowskiego. Wygląd punka to irokezy, skórzane kurtki, ćwieki, agrafki, podarte spodnie czy krata. Vivienne Westwood - brytyjska projektantka, która wywarła ogromny wpływ i przetarła szlak dla mody punk.
subkultura punk 
Moda tamtego okresu kojarzy się również ze stylem disco i studiem 54. Były to połyskujące koszule, dzwony, sukienki. Wszystko miało się odbijać w blasku dyskotekowych świateł.
Kolejne lata, które nastąpiły, czyli 80-te to czas kiczu i miksu wszystkiego co dominowało wcześniej. Uprawianie gimnastyki, które rozpoczęło się epokę wcześniej, sprawiło, że trykoty, getry i opaski na włosy pojawiły się na ulicach i przetrwały do kolejnej dekady. Każdy wyglądał jak by zszedł z boiska do koszykówki albo wyszedł z klubu do aerobiku. Nowością w tamtym okresie była subkultura hop-hopu. Charakteryzowała się koszulkami bejsbolowymi i futbolowymi, czapkami, szerokimi kurtkami i wielką biżuterią.
Madonna w latach 80-tych 
W latach 80-tych zaczął funkcjonować kobiecy kostium, który był bardzo przerysowany. Marynarki miały wielkie, watowate ramiona. W tym okresie dominowały również tapiry, kolorowa biżuteria czy bielizna na wierzchu. Wszystkiego było po prostu dużo. Po tych szaleństwach i przepychu, nastąpił czas minimalizmu. Dekadę lat 90-tych wylansowała belgijska grupa  projektantów, którzy wprowadzili modę skromną i surową. W tej grupie znaleźli się Ann Demeulemeester, Dries Van Noten, Dirk Bikkembergs i Martin Margiela. Koncentrowali się na detalach, fakturach tkanin i stonowanych kolorach. Ludzie ich pokochali, gdyż zapragnęli takiego autentyzmu i spokoju po poprzednim okresie.
Dries Van Noten Fall/Winter 1992
W tym czasie pojawił się również styl grunge. Charakteryzował się starymi, za dużymi ubraniami, które były poubierane na siebie w niechlujny sposób. Flanelowe koszule, podarte dżinsy, znoszone trampki. Nowy trend pojawił się dzięki rockowym zespołom, takim jak Nirvana.
Marc Jacobs dla Perry Ellis 1992, zainspirowany stylem grunge 
Moda współczesna szybko się zmienia. Nowe trendy są co pół roku i inspirowane są poprzednimi epokami. Mamy większą dostępność, za jednym kliknięciem myszki można kupić model z najnowszej kolekcji. Projektancki dzisiaj są takimi samymi celebrytami jak gwiazdy, które ubierają. Czerwony dywan przyciąga większą uwagę niż wybieg.
Wszystko to, co teraz się dzieje kobieta z początku XX wieku by nie zrozumiała.
Jednak jednego możemy być pewni, moda była, jest i będzie wizualną stroną życia. 
I w taki sposób dotarliśmy do końca mojego postu. W skrócie ukazałam Wam jak zmieniła się moda i kobiety w XX wieku. Myślę, że odpowiedziałam na nurtujące Was dotychczas pytania związane z historią mody.

Vivienne Westwood w latach 70-tych ( ta po prawej )

Yves Saint Laurent,Les smoking 1966

Cindy Crawford w latach 90-tych, era super modelek 

Aerobik lata 80-te

Paco Rabanne 1967


Lady Gaga w mięsnej kreacji Franc Fernandez, 2010

Natalie Portman na rozdaniu Oscarów 2008 w kreacji Rodarte

Pierre Cardin, 1968


członkinie amerykańskiej grupy hip-hopowej Salt-N-Pepa,1987 

Moschino, 2015

Twiggy, 1966 - "twarz" drugiej połowy lat 60-tych

2 komentarze:

  1. Super, świetny wpis. To zadziwiające, jak na przestrzeni tych lat zmieniła się moda. Teraz pozostaje nam zastanawiać się, czy w modzie, jak to mówią, rzeczywiście wszystko już było i powoli będą powracać wszystkie obecne już kiedyś trendy, czy może czeka nas jednak coś zupełnie nowego. W temacie zmian w modzie, a nawet modowych rewolucji, zapraszam do siebie. Pozdrawiam,

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję bardzo za miłe słowa :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń