niedziela, 17 stycznia 2016

Historia mody cz I


Dlaczego moda wygląda dziś tak a nie inaczej? Czemu kobiety przestały nosić długie suknie, ściśnięte gorsetem? Co zrewolucjonizowało te zmiany? Na te i inne pytania, które Was nurtują postaram się odpowiedzieć w dwuczęściowym poście o historii mody XX wieku.
moda od 1905-1908
Na początku przeniesiemy się na przełom wieku XIX i XX. Znajdziemy tam modę zwaną Belle epoque. Sylwetka skrępowana gorsetem i wielowarstwową suknią. Stroje bogato zdobione. Zmiana ubrań adekwatnie do pory dnia. Początek XX wieku już przyniósł zmiany, jednak niewielkie. Sylwetka jest uproszczona, pojawiają się opływowe fasony sukien. Podstawowe dodatki to: torebki, rękawiczki, parasolki, futrzane kołnierze i biżuteria oraz bogato zdobione kapelusze.
Kiedy wybuchła I wojna światowa zapoczątkowała gruntowna transformacja ubioru. Kobiety były zmuszone do pracy, gdyż mężczyźni musieli iść na front. Po wojnie kobiety przyzwyczajone do wygodnych strojów i nowych zwyczajów przestały być ozdobą mężczyzn i na zawsze zrzuciły gorsety. Kiedy zaczęły być modowo wolne uprawiały sport,taniec. Sylwetka z tamtego okresu, stała się prosta, wręcz chłopięca. Talia obniżona do okolicy bioder,sukienka,spódnica skrócona. Wprowadzono nocną piżamę, stroje do uprawiania sportu, podróżowania i plażowania. Suknie wieczorowe były proste z obniżoną talią. Zdobione kamieniami, frędzlami, koralikami.
Najpopularniejszym nakryciem głowy był kapelusz w kształcie hełmu. Modną fryzurą w tamtym okresie były krótko ścięte włosy i hollywoodzka fala.
belle époque
Sympatią cieszyły się Greta Garbo i Marlena Dietrich. Wśród projektantek w tamtym okresie, najpopularniejsze były cztery kobiety: Coco Chanel, Elsa Schaparelli, Madelaine Vionett i Jeanne Lanvin.
Coco Chanel - najbardziej wpływowy projektant mody XX wieku. Tworzyła wygodne stroje z dżerseju. Mieszała ubrania sportowe z męskimi. Łączyła sztuczną i prawdziwą biżuterie. Sprawiła, że opalenizna stała się modna. Jako pierwsza opatrzyła swoim nazwiskiem perfumy. Stworzyła małą czarną, dzięki której czerń przestała być kojarzona z żałobą, a stała się kolorem elegancji.
Elsa Schaparelli - tworzyła zabawne, praktyczne ubrania sportowe. Zasłynęła ze stylowych, szytych na miarę kostiumów, zdobionych haftem. Nie bała się eksperymentować. Kiedy zaczęła swoją pracę z surrealistami, umocniła swoja pozycję projektantki. Przekształciła modę w dziedzinę sztuki.
Madelaine Vionette - tworzyła stroje ze skosu, tą metodą podkreślała kontury ciała. Inspirowała się strojami z okresu starożytności.
 
Madeleine Vionnet
Jeanne Lanvin - tworzyła piękne, romantyczne, taftowe suknie wieczorowe. Były inspirowane sylwetkami osiemnasto i dziewiętnasto wiecznymi.
Na początku lat 40-tych nie było zbyt dużych zmian. Popularne były kostiumy dwuczęściowe, rękawiczki, kapelusze i małe torebeczki. Dopiero po wojnie, pod koniec lat 40-tych nadeszły zmiany. Za sprawą - Chistiana Diora i jego "New look-u". Dior przywrócił kobiece kształty, bez wciskania je w gorsety. Zaproponował spódnice w linii "A", mocno rozkloszowaną, która ciskała talię. Materiał był bardzo sztywny. Całość nadawała sylwetce formę klepsydry. Kobiety były oczarowane nowym stylem i szybko go przejęły
New Look, Vogue 1947
Kobiece kształty panowały przez lata 50-te. Jak również trzy znane postacie: Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Grace Kelly
W drugiej połowie lat 50-tych zaczęły tworzyć się subkultury młodzieżowe i to one wywierały coraz większy wpływ na modę. Były to pierwsze zapowiedzi tego co czekało nas w latach 60-tych. Czyli wielkiej rewolucji i mody taką, jaką mamy dzisiaj.
Suknia "Cyklon" zaprojektowana przez Jeanne Lanvin, 1939
Moda lat 40-tych
Moda lat 20-tych
Marlena Dietrich, 1933
Audrey Hepburn
zestaw "Bar" zaprojektowany przez Diora
"The tear dress", projekt Elsy Schiaparelli
"Mała czarna", Coco Chanel 1927

2 komentarze:

  1. mnie osobiście strasznie interesuje to jak ludzie się kiedyś podobały ;) co do mojego gustu, podoba mi się moda lat 80-90 ;)
    [mój blog]

    OdpowiedzUsuń
  2. W drugiej części będzie moda lat 80-90 ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń