poniedziałek, 15 czerwca 2015

Schiaparelli


Przybliżę Wam postać artystki, która swoimi dokonaniami zrewolucjonizowała świat mody i dziś na pewno nie byłby taki sam. Coco Chanel? Większość osób tak pewnie pomyślała, ale nie chodzi o nią, mowa o Elsie Schiaparelli.
 


Żyła w latach 1890-1973. Była włoszką i największą rywalką Chanel. Jej dokonania były bardzo wpływowe i awangardowe. Po dziś dzień służą, jako inspiracja dla projektantów, a sama Lady Gaga nie powstydziłaby się ich założyć. Związana była z surrealizmem i dadaizmem. Przyjaźniła się z Salvadorem Dali i wieloma innymi artystami, którzy byli związani z tymi nurtami. Tworzyła między innymi zwariowane nakrycia głowy. To ona wprowadziła moro, które króluje do dziś. Jej projekty były kolorowe i bardzo oryginalne.  Założę się, że kojarzycie okulary o kocim kształcie, które są zdobione i dostępne wszędzie. Jednak mało kto wie, że Elsa je wykreowała. Jej kultowym projektem jest biała suknia z pomarańczowym homarem, która była tworzona wspólnie z Salvadorem Dalim.  Potem została zaprezentowana w Vogue przez księżną Wallis Simpson. Botki pokryte włosami małpy czy kapelusz w kształcie buta to tylko niektóre z dodatków, które tworzyła do swoich szalonych kreacji. Każdy chyba zna flakony perfum w kształcie gorsetu Jean-Paul Gaultier,ale nie wielu zna jego pochodzenia. To Elsa Schiaparelli w latach 30-stych wypuściła swoje najsłynniejsze perfumy „Shocking” – flakon w formie gorsetu. Pierwszym tworem projektantki był dzianinowy, sportowy sweter, który do dziś jest kopiowany, nawet przez słynne sieciówki i to on dał początek wszystkiemu ... 
księżna Wallis Simpson w Vogue
okulary o kocim kształcie

suknia z homarem 
W taki o to krótki sposób przybliżyłam Wam postać tej ekscentrycznej projektantki, o której Chanel mówiła: „Ta włoska artystka, która robi ubrania”. Swój biznes zwinęła w 1954 roku, ale to co stworzyła pozostanie na zawsze z nami. Myślę, że teraz każdy z Was będzie kojarzył tą ikonę i autorkę setek rewolucji w modzie.
dzianinowy, sportowy sweter 

kapelusz w kształcie buta 

rękawiczki 

suknia w mięsny deseń 


botki z włosami małpy 
perfumy "Shocking" 

suknia kościotrup

3 komentarze:

  1. Hej :) Nominowałam Cię do Liebster Blog Award :) Zapraszam do mnie do pytania - http://duszapelnamarzen.blogspot.com/2015/07/ksiazki-na-wakacje.html :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za nominacje ale dopiero teraz zobaczyłam :/ Musiało mi jakoś umknąć ... nic może innym razem się uda :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń